הרהורים לפורים

שותפתי הנפלאה Miri Schneorson ביקשה שאכין כמה מילים, שמבחינתי אין תענוג גדול מזה…

קבלו הרהורים לפורים🤡

**********************

מבוסס על שיעור נפלא של דב אלבוים לפורים.

מושגי יסוד בפורים:

להתחפש-לצאת לחיפוש.

להתפשט (מהמסכה/תחפושת)- להיות פשוט.

בהתאם לקונטקסט של פרשת השבוע, פרשת זכור, לפני פסח- לזכור את זכר עמלק שאותו צריך למחות. סוג של פרדוקס- איך למחוק משהו מהתודעה אם כל הזמן מזכירים אותו???

הדבר מכוון לשאלה: מה מקור הרוע? הסיפור במדרש על שני הרבנים שהשתכרו עד דלא ידע ואחד הרג את השני, אבל בזכות כוחותיו העצומים- החזיר את המת לחיים למחרת. זה מה שקורה שכמגיעים למצב של שכרון חושים, חוסר יכולת להבחין בין טוב לרע. ה״מזל״ שלאותו צדיק היתה יכולת להחזיר לחיים, אבל לא לכולם יש יכולת כזו… כמו שלא לכולם יש יכולת להבחין בין טוב לרע, בין שקר לאמת.

רבי נחמן אומר שאפשר לזהות אמת בשני אופנים: בדיעבד- בפירות של החיים; או ברגע אחד- בהתבוננות בפנים, כמו הכרובים שהיו פנים אל פנים, פנים face= פנים inside, פנימיות היא האמת מסיכה היא השקר, עבודת האלילים.

המגיד ממעזריץ׳ אומר שכדי להגיע לאמת, לפנים, לפנימיות, צריך לתפוס את הרגע שבין הורדת המסיכות היומיומיות להשמת מסכת פורים. זהו רגע שבו אפשר לחזור להיות גולם, מלשון חומר גלם, להיות אני האמיתי והוא אפשרי רק ברגע היציאה הזה מהשגרה, בפורים, כי אפילו רגעי החלפת המסכות ביומיום כבר נעשים על אוטומט…

על פי גישת החסידות, פורים יותר נעלה וקדוש מיום הכיפורים, למרות שלכאורה הוא חג מאד חילוני- אין איסורים, מותר לעבוד, זה יום ״רגיל״ ואפילו במגילה לא מופיע שם הבורא ולו פעם אחת… אבל הקדושה לא נמצאת בהכרח במקומות שמחפשים אותה (בבית הכנסת, בתפילות, באיסורים), לפעמים ואולי לרוב היא נמצאת דווקא במקומות שהם בלי תחפושות, בחיי היומיום, בנקודה השברירית, העדינה והקדושה של האבחנה בין פנים לבין מסכה.

פורים הוא גם חג מאד חברתי, מאד נטוע בחיי היומיום בעוד שביום הכיפורים העבודה נעשית בתנאי מעבדה- אני מול הבורא. ההתמודדות האמיתית והקשה יותר, או במילים של פורים: החיפוש (תחפושת) הפנימי (של הפנים האמיתיות) היא בין אדם לחברו, ב״לכלוך״ של השוק, של האינטרסים, של הסיפורים וההשלמות שאנחנו עושים ובסיטואציות הללו, להתנקות מהביקורת והשיפוטיות ולפתוח את הלב באמת- זו הדרך לאחדות ואפילו לגאולה פרטית וכללית.

ואם לחזור ולסגור מעגל לתחילת הדברים- בפורים עדלאידע, איבוד שליטה, חוסר יכולת להבחין בין טוב לרע, בלאגן אחד גדול, מגיע לפני פסח, לפני ליל הסדר. את הסדר אפשר לעשות כשמתבוננים נכוחה במציאות, אם רואים את הגולה, את המצרים שחיים בהם, מתחפשים- יוצאים בחיפוש, מוכנים להוריד את המסכות/הקפאון להשתחרר מהעבדות- אז ניתן לעשות סדר מחדש, לכונן בסיס איתן להמשך חיים של התקדמות, צמיחה ופריחה ולא בכדי זה קורה בדיוק באביב.

חג שמח!

בתמונה- חגיגת אחדות וקירוב לבבות. על ההפקה המושקעת (ולכן נעדרת מהתמונה😂), האחת והיחידה- Yael Zeevy שיחד עם שרון אדם ה-👑 ועוד רבים וטובים זיכו אותנו בקריאת מגילה, חנוכת בית כנסת, משתה כיד המלך, שמחה ואורה. חג שמח💐💐💐 #נפלאות #מירישניאורסון #עוצמהנשית #שליארטמן #נשיםפועלותלמעןאחדותוקירובלבבות

פורסם על ידי shelliartman

שלום, שמי שלי ואני מחפשת ומוצאת(!) רגעי קסם והשראה. מזמינה אותך להצטרף אלי.

רוצה להשאיר תגובה?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: