פרשת השבוע – פרשת כי תשא


עיקרי הדברים: העיסוק בעינייני המשכן ממשיך – משה מקבל הנחיה לפקוד את בני ישראל על ידי מתן מחצית השקל – כפרת עוונות, שיינתנו על עבודת אוהל מועד; דיני רחצה וטהרה; סודות הכנת הקטורת והאיסור על הכנתה באופן פרטי; הזמנת רב האומן בצלאל בן אורי בן חור משבט יהודה לנצח על מלאכות האומנות, בשיתוף פעולה עם אהליאב משבט דן בבנית אוהל מועד, כליו, המזבח, בגדי הכהונה והקטורת. ההנחיה הבאה שמשה מקבל היא לצוות את בני ישראל לשמור שבת כברית עולם בינם לבין הקב״ה. כשהקב״ה מסיים – הוא נותן למשה את שני לוחות הברית בהר סיני, פעם ראשונה ואחרונה שבני אנוש מקבלים מוצר שנכתב ישירות על ידי אצבע אלוהים. מכיון שמשה בושש לבוא – העם מחפש תחליף למישהו שיוביל אותו. הם פונים לאהרון והוא אומר להם להביא לו את נזמי הזהב שלהם ועושה מהם מסיכת עגל. לאחר מכן הוא בונה מזבח וקובע חג למחרת. הם משכימים, מעלים עולות, אוכלים שותים ונהנים. הקב״ה מספר למשה את קורותיהם ושהחליט לכלותם ולעשות אותו גוי גדול. משה לא מקבל את גזר הדין ומפציר באלוהים לחזור בו. משה יורד מההר וכשהוא רואה את העגל ואת בני עמו מחוללים – הוא מנתץ בחמת זעם את לוחות הברית. משה מתחקר את אהרון על השתלשלות העניינים ומטפל בעם שסרח כשהלויים לצידו. הקב״ה מנחה את משה להכין לוחות חדשים, במקום אלו שניתץ והברית נכרתת מחדש. אלוהים מבטיח לגרש את עמי הארץ ולפנותה לעם ישראל ואוסר לכרות עימם ברית. אז מגיעה רשימה של מצוות וחוקים הכוללים איסור התבוללות, איסור עבודת אלילים, פסח, שבועות, פטר רחם, שמירת שבת, שלושת הרגלים, איסור אכילת גדי בחלב אימו – וכל אלה יהוו את מימוש הברית בין אלוהים לעם ישראל. משה שוהה עם אלוהים ארבעים יום וארבעים לילה וכותב את עשרת הדיברות על הלוחות ויורד חזרה עם פנים קורנות, מה שמפחיד את העם ולכן הוא מסווה את פניו. משה מדבר אל העם כאשר צווה.

רעיונות מרכזיים בפרשה

מחצית השקל

לפי פרשנים, הפרקים המרכיבים את התורה לא תמיד כתובים בסדר כרונולוגי והיפקדות העם היתה אחרי חטא העגל; התרומה באה, בין היתר, לכפר על העוון שנעשה. תרומת מחצית השקל מראה שאין לאדם ממשות ושלמות בפני עצמו והוא צריך השלמה – עם הקב״ה, עם בן/בת זוג וכו׳; וכן שאין הבדל בין עשירה לענייה, כולן תורמות מחצית השקל = כולנו שוות בפני הבורא.

נקהל על אהרון

העם נקהל על אהרון, הם ממש ״עולים עליו״ ולא מאפשרים לו להתחמק מתביעתם לקבל הנהגה חדשה, אלוהים חדש. למרות זאת, הוא מנסה למשוך זמן בכל מיני תרגיל התחמקות, עד שאינו יכול יותר לדחות את הקץ והוא נענה לתביעתם לעשות להם עגל מזהב. בכל זאת – אהרון אינו זוכה לגנאי או לעונש.הפרשנים סוברים כי בתחילה פנה העם ל-חור ומשסרב – הרגו אותו. אהרון נעים ההליכות, איש רודף שלום, כפי שלמדנו להכיר בפרשות הוקדמות, מבין שהוא לא יכול להחליף את העם ולכן עושה כמיטב יכולתו בנסיבות הקיימות.

מה הרגיז את משה?ֿ

הפרשנים מסבירים שאת הצורך של העם במנהיגות ובכוח עליון ניתן להבין; מה שקומם את משה היתה ההנאה הרבה שבה הם עשו את הדברים, מה שמצביע שזה לא נבע ממצוקה אמיתית, בטח לא באחרית הדברים. אבל אחרי שמשה שמע את מה שקרה והוא יורד אל העם, אין שום גילויי חרטה – נהפוך הוא: הוא מוצא אותם מרקדים ומחוללים ועל כך אינו יכול לעבור בשיוויון נפש, עד כדי שבחמת זעם ניתץ את הלוחות.

מאיגרא רמא לבירא עמיקתא

איך אפשר להסביר את חטא העגל אחרי כל הניסים והנפלאות שעשה הקב״ה לעם? הפרשנים סבורים שככל שהעליה וההתעלות (קבלת התורה ומעמד הר סיני) גדולות יותר, כך עומק הנפילה שבאה אחריהן גדול יותר (חטא העגל).

המנהיגות והמסירות של משה

בלב של הלב – פסוק לב בפרק לב, משה מבקש מהקב״ה לחזור בו מהחלטתו לכלות את העם ואם לא תמצא להם מחילה, הוא מבקש להימחות ביחד איתם. למרות הכעס שלו עליהם והאכזבה מהם, גם בשעה הכי קשה וגם כשלא מחילים עליו את חטאיהם והוא מקבל הבטחה להפוך לעם גדול בלעדיהם, הוא לא עוזב אותם ומרגיש שאחד הם ושבלעדיהם אין טעם לחייו.

מודל לבעל תשובה

הקב״ה לא מחפש צדיקים – כאלה יש לו מספיק למעלה, הוא מחפש את החוזרים בתשובה, את המתקנים את דרכם, את אלה שעושים ויתור למען הקשר איתו, אלה שמתגברים על היצרים שלהם, שצומחים מה״כישלונות״ שלהם. בקרות מקרה אפשר לומר: נכשלתי, קרה לי, אין מה לעשות. או שאפשר לומר: מה שקרה קרה – מה אני יכולה לקחת על עצמי כדי להשתפר; עברתי עבירה, אפילו ביודעין – אפשר לקחת החלטה להנהיג את עצמי אחרת, לכפר על זה וזו מעלה גדולה עוד יותר מאשר ללכת בדרך הישר כל הזמן. כל הרעיון של העולם הזה הוא זכות הבחירה, זה החופש האמיתי; על מה שקורה אין לנו שליטה; על איך נתייחס לזה ומה נעשה בעקבות זאת – זו יכולה להיות מעלתנו, שנדע להשתמש בו כמנוף לצמיחה, התעוררות והשתפרות.

ביטויי מפתח:

אצבע אלוהים

קול ענות גבורה

קול ענות חלושה

מי לאדוני אלי

מחיני נא מספרך אשר כתבת

פנים אל פנים

פוקד עוון אבות על בנים, על שילשים ועל רבעים

נגד כל עמך אעשה נפלאת

קרן עור פניו

פורסם על ידי shelliartman

שלום, שמי שלי ואני מחפשת ומוצאת(!) רגעי קסם והשראה. מזמינה אותך להצטרף אלי.

רוצה להשאיר תגובה?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: