פרשת השבוע – פרשת יתרו

תקציר העניינים – אחרי שהתחילו את המסע הארוך במדבר ואת תהליך המעבר מעבדות לחירות, אחרי הניסים והנפלאות שקרו להם בדרך, ממשיך הגיבוש שלהם כעם ונמשכת ההתמודדות עם האויבים הפנימיים והחיצוניים שמאיימים עליהם לכלותם. שמעו של העם בהתהוות מגיע עד מדין, כנראה יועצי התקשורת והאחראים על הרשתות החברתות מתייגים את בית יתרו, בכל זאת – אבי אשתו של מנהיג העם וסב ילדיו. יתרו, שכבר ראה דבר או שניים בחייו ונמצא בחיפוש מתמיד אחר איזושהי אמת פנימית, חיפוש אחר איזושהי ידיעת עצמו ואיתור הניצוץ האלוקי שבתוכו, יוצא לעוד מסע של סקרנות וחקר בעיקבות החדשות שהגיעו והוא לוקח את בתו ונכדיו ויוצא אל מחנה בני ישראל. שם מכריזים על בואם והאיחוד המשפחתי בלתי נמנע אך גם לא מובן מאליו – יחסים בין חתן לחותנו, נטולי אגו פחות או יותר, שממש מזכירים מעגלי הקשבה ושיתופי פעולה או לפחות חיבור עמוק מבורך; הפתיחות והסובלנות לרעיונות משני עברי המתרס פשוט מעוררות השראה – יתרו מאמץ את אלוהי ישראל ומשה לא רק קשוב לעצותיו של חמיו, הוא גם מיישם אותן הלכה למעשה, ואנחנו זוכות לשיעור מופת בהתנהלות ומנהיגות אזרחית: על פי הפרשנים יתרו מתגייר מכיון שמצא את אשר חיפש ומשה מבזר סמכויות וממסד שדרה ניהולית-שיפוטית לעמו. הדאגה, הכבוד והמסירות שהשניים מפגינים אחד כלפי השני מעוררי הערצה ומהווים מודל לחיקוי והשראה. יתרו גם משכיל להבחין בין טפל לעיקר ולקבוע סדר עדיפויות – באילו דברים משה ה-מנהיג צריך לעסוק – חיבור לעולמות עליונים והבאת דברי השכינה; ובמה יכולים וצריכים האנשים שתחתיו לטפל – יחסי בין אישיים וניהול המרחה הציבורי. לא כל אחד יכול לעמוד בחיבור ישיר לקב״ה ולקבל ממנו בצורה בלתי אמצעית מסרים; אם את לא משה – יש סיכוי סביר שיחשבו שאת משוגעת או הוזה או שבאמת תשתגעי מדבר כזה. יתרו מסיים את תפקידו ומשה משלח אותו לדרכו.

אז מגיע המעמד המכונן ביותר בהיסטוריה של עם ישראל – מעמד הר סיני וקבלת עשרת הדיברות, לצדו מונחים היסודות לתפיסות העולם היהודיות הרווחות ביותר – תיווך של דברי אלוהים חיים לעם על ידי מנהיג, איסור להשתעבד לממון ולאלילי כסף וזהב, בניית מזבח תקני ועוד.

נושאים מרכזיים:

שם הפרשה

**********

היעלה על הדעת שלפרשה שבה מפורט הקודקס המוסרי-ערכי של עם ישראל יקראו על שם אדם שכלל לא נולד יהודי ובוודאי שני (לפחות) למשה? צריך להיות רעיון מאד עמוק שטמון בכך כדי להצדיק זאת. פרשנים מסבירים שכשמו כן הוא – יתרו=יתרה=יתר=תוספת לתורה ותוספת זו צריכה להיות בעלת חשיבות עליונה, כדי שתגבר אפילו על מעמד הר סיני ועשרת הדיברות  – יתרו מצטיין ברוחב אופקים, בראש פתוח ובגמישות מחשבתית שכאשר הוא נתקל בתפיסת עולם אחרת מזו עליה הוא גדל, הוא יהיה מסוגל להתחבר ממקום נקי ואובייקטיבי עד כמה שניתן ולקבל על עצמו את עקרונותיה. ואכן יתרו פועל ומסמל את אשר אומר לו ליבו בזמן אמת. ואולי חשוב מכך – יתרו מוצא את הדרך והשיטה לחבר עולמות עליונים ותחתונים והוא מתגלה כמי שמבין היטב ללב האדם באשר הוא אדם: החל ממשה שקורס תחת הנטל, לו הוא מייעץ ועצתו אף מתקבלת ומיושמת, להקים מערך שלם של שלטון והנהגה על מנת להסדיר את התנהלות העם בכפיפות להנהגת היושב במרומים: משה יעשה את החיבור לקב״ה ונבחריו יעבירו את המסר לעם; כלה בהבנת נפש האדם הפשוט שאינו מסוגל לקבל ולהכיל מסרים ישירים ובלתי מעובדים מבורא עולם – רק יחידי סגולה יכולים לתקשר עם אלוהים ולא ללקות בשגעון גדלות או באובדן השפיות, מתוך הבנה שהם רק הכלי להעברת המסר ולא איזה גורו או המסר עצמו. הדבר דומה למערכת העיכול הפיזית של האדם – בכדי להפיק מהמזון את הערכים התזונתיים נדרשת מערכת עיכול שמפרקת את החומרים עד לרמה כזו שהם יכולים להיות מוסעים באמצעות מחזור הדם לכל האיברים בגוף; כך גם הדבר עם מזון רוחני – נדרשת לאדם מערכת לעיכול החוקים והמצוות על מנת שיחלחלו לכל נימי נפשו.

וכבסו שמלותם

*************

מכל ההכנות שבעולם, בוחרת התורה לעשות זום אין על כביסה (ועל הינזרות מיחסי אישות). נדמה שכאן נטמן הזרע להבנה שהבגד הוא הרבה יותר מאשר כסות והגנה מפני השפעות פיזיות – בגד מבטא את פנימיותה של האישה, את אופיה ואישיותה; בזמנו בגדים היו מצרך די נדיר ולכן הוחלפו ונרכשו בתדירות נמוכה או הועברו בירושה מדור לדור. בוודאי שבמדבר אין את הזמן והאמצעים לעשות כביסה. עם זאת, ההשקעה כדאית – להתחדש בבגד נקי משפיע על הבטחון העצמי ועל האהבה העצמית וזו דרך מצויינת להתכונן למעמדים כה חשובים ולחזק את הרוח בתוך החומר.

ויחן שם ישראל

*************

מה פתאום ״ויחן״? למה לא ״ויחנו״? פרשנים מסבירים שזו עדות חזקה ביותר לאחדות שהיתה במעמד הר סיני – כולם היו כמקשה אחת, כגוף אחד. הדבר הזה, שכל העם מתאחד לגוף אחד למול מטרה נעלה אחת, החיבור הזה הוא שמאפשר את קבלת עשרת הדיברות. כל זמן של פילוג ופלגנות – כל אחד מושך לכיוון אחר ובסופו של דבר נשארת חברה מפוצלת, מתנצחת ומתלהמת; בעוד שאם נשכיל לאחד שורות (אחדות ולא אחידות) נהיה כגוף אחד ונוכל להתמודד עם כל אויב, כפי שקורה בכל פעם שישראל מותקפת; הערבות ההדדית, האכפתיות, הדאגה ומעשי החסד, מביאים לידי ביטוי את הפוטנציאל הגלום בנו להגיע לגאולה אישית וחברתית.

ההבדל בין משה לבין עם ישראל

**************************

משה הוא מנהיג אמיתי – צנוע, עניו, קשוב וסבלני, בעל מסירות נפש לטובת עמו והוא תמיד דן את עם ישראל לכף זכות ומסנגר עליהם בפני כיסא המלכות. הצורה שבה רואה משה את עם ישראל היא ראית הטוב והפוטנציאל הגבוה הטמון בו. לפעמים נדמה שמשה ֿ״מחזיק״ מעם ישראל יותר ממה שהעם ״מחזיק ״ מעצמו. עדין, לא כל יהודי ברמה של משה ולא כולם יכולים להחזיק לאורך זמן עם המחירים שמנהיגים נדרשים לשלם כדי לעמוד בנטל. האבחנה בין הקיבולת והיכולות של העם לבין אלו של משה והבנה שרק משה יכול לתקשר עם עולמות עליונים ואילו העם צריך תרגום בגוף הסרט, מדגישים אולי, יותר מכול, את הצורך בחיבור ובהקשבה לאמת הפנימית ולקול האותנטי הפנימי. כל אחד צריך להכיר את הכלי שלו ואת השלב בהתפתחות בו הוא נמצא ובהתאם לזה לפעול. לפעמים נדמה שהקרדיט שמשה נותן להם הוא גבוה בהרבה ממה שמגיע לו…

מצוות כיבוד הורים

***************

אולי המצווה הקשה ביותר לביצוע – ברוב המקרים ההורים הם אלו שמגדלים ומחנכים את הילדים, בוודאי בשנות חייהם הראשונות. אך אליה וקוץ בה – אותן אלה שדואגות לבטחון החומרי הנפשי והפיזי לרוב לא מצליחות להימנע מלהעביר לדור ההמשך לפחות חלק מהפגמים וההתנהלות הלקויה שלהם; זה בטח לא נעשה במזיד ברובם המוחלט של המקרים, אבל מאד קשה לנהל מערכת יחסים ברמת חיכוך גבוהה, שתהא נטולת טעויות ותקלות. דווקא משום כך זוכה מצוות כיבוד אם ואב להיכלל בין חמשת המצוות הראשונות והחשובות שכן אם תדעי להתגבר על העיכובים וההפרעות במערכות היחסים עם ההורים, תסלל הדרך לקבלה ואהבה עצמית שהן הבסיס והיסוד להצלחה עם העולם החיצוני לנו.

לראות את הקולות

***************

מדובר במעמד באמת יחיד ומיוחד במינו, חזיונות ומראות שמעל ההבנה והשכל הישר, עד כדי כך שניתן לראות את הקולות. בדרך כלל יכולות על טבעיות משויכות לנביאים או למנהיגים יחידי סגולה כמשה. במעמד הר סיני היתה הזדמנות אחת ויחידה לתקשר באופן ישיר עם עולמות עליונים ולחזות בתופעות שמעל לטבע כמו לראות את הקולות. בהיסטוריה האנושית ידועים מקרים רבים יותר, בהם מי שנחנה בסגולה לראות קולות נקראה בפשטות – מכשפה שדינה מוות, מאשר מקרים שבהם ראייה שמעל הטבע זכתה להערכה ולמקום של כבוד עבור האנשים שנחנו בה.

ביטויים מכוננים

*************

ויעמוד העם על משה מן הבוקר עד הערב

לדרוש אלוהים

נבול תיבול

כי כבד ממך הדבר לא תוכל עשהו לבדך

אנשי אמת שונאי בצע

שרי אלפים שרי מאות שרי חמישים ושרי עשרות

על מקומו יבוא בשלום

אנשי חיל

ויחן שם ישראל נגד ההר

כה תאמר לבית יעקב תגיד לבני ישראל

ואשא אתכם על כנפי נשרים

עשרת הדיברות (גרסה 1.0)

וכל העם רואים את הקולות

פורסם על ידי shelliartman

שלום, שמי שלי ואני מחפשת ומוצאת(!) רגעי קסם והשראה. מזמינה אותך להצטרף אלי.

רוצה להשאיר תגובה?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: